Za sva pitanja, pošalji nam mejl na [email protected]
Close

Trenutna lokacija: Početna - Saopštenja

Saopštenja

  • Mnoge druge društvene misije u Srbiji, pokrenule su grupe studenata i mladih, željnih pružanja “izlaza” mladima iz (ne)kulturnog sistema vrednosti koji im je nametnut. EXIT Festival, koji je 3. februara obeležio 20 godina ”EXIT aktivizma”, nastao je iz aktivizma grupe studenata iz studentskih unija Univerziteta u Novom Sadu.

    Od studentskog bunta do ove kreativne platforme, došlo je usled rešenosti nekolicine mladih, svesnih pojedinaca da, između ostalog, svoj sputan, kreativni potencijal i manjak mogućnosti za putovanje i proširivanje znanja van granica zemlje, učine mogućim za sve svoje vršnjake.

    Povodom obeležavanja 2 decenije aktivizma, organizovani su tribina i izložba sa temom “Budućnost društvenog aktivizma”.

    Na tribini je rečeno da je Exit jedini festival te veličine i značaja koji je nastao iz društvenog aktivizma mladih i kao takav od samog početka imao je snažnu poruku koja je okupila mlade.

    Ta poruka je, kako je istaknuto, prvo okupila mlade u Srbiji i regionu, a onda i mlade iz celog sveta.

    Izložbu “20 godina EXIT aktivizma” možete pogledati 4. – 9. februara 2017. od 10 do 18h u programskom prostoru “Fabrika” Studentskog kulturnog centra Novi Sad, Bulevar Despota Stefana 5 u Novom Sadu. Ulaz je slobodan.

    Snimak tribine.

  • Konferencija: ”Velika uloga akademske zajednice u stvaranju podsticaijnijeg okruženja za razvoj mladih i društva u celini”

    Unija studentskih organizacija UNS, u saradnji sa preko 10 aktivnih studentskih organizacija i studentskih glasila održala је Konferenciju pod nazivom ”Velika uloga akademske zajednice u stvaranju podsticaijnijeg okruženja za razvoj mladih i društva u celini”.

    U okviru konferencije, preko 15 aktivnih studentskih udruženja i studentskih glasila, imalo je priliku da razmeni iskustva i da se poveže sa namerom da se podigne kvalitet i vidljivost aktivnosti na nivou Univerziteta u Novom Sadu.

    Program konferencije:

    – Prezentacija aktivnih studentskih organizacija, studentskih glasila, Studentskog parlamenta UNS i studentskog ombudsmana;
    – Prezentacija mogućnosti za finansiranje projekata omladinskih udruženja.
    – Prezentacija rezultata inicijative OPENS;
    – Prezentacija Novosadskog omladinskog foruma;
    – Prezentacija Omladinskog kreativnog centra OKCe;
    – Kratka diskusija na temu studentskog organizovanja i prezentacija prve faze projekta izrade nacrta zakona o studentskom organizovanju.

  • Zašto 17. novembar?

    Zašto 17 novembar?

    1939. godine, 17. novembra, Nacističke trupe su se okomila na Univerzitet Charles, u Pragu, ubivši 9 studenata i šaljući više od 1200 studenata u koncentracione logore. Svi univerziteti u Čehoslovačkoj su bili zatvoreni u istom danu.

    Još od 1941, ovaj dan se obeležava kao Međunarodni dan studenata. Ovaj dan je posvećen privlačenju pažnje na socijalni i demokratski uticaj studentskog aktivizma i promociji rada na studentskim pravima i pristupu obrazovanju.

    Širi kontekst

    U celom svetu, studenti nastavljaju da se bore protiv pritisaka, a za osnovna ljudska prava – pristup obrazovanju na svim nivoima, osiguranje kvaliteta obrazovanja, pravo na organizovanje, veću mobilnost, kao i za slobodna, demokratska i otvorena društva. Prečesto se glasu studenata preti upotrebom nasilja, zatvaranjem, proterivanjem i izbacivanjem iz sistema obrazovanja ali ovaj glas nije utišan! Takođe, nije nepoznato i da ove borbe, u nedostatku sluha od strane sistema vlasti i sistema obrazovanja, prečesto zloupotrebljavaju različite interesne grupe, koje su u stanju da izmanipulišu studentske pokrete da se bore za njihove ciljeve i ta borba često izgubi onu oštricu i smisao koji treba da ima i pretvori se u puku antirežimsku propagandu – što ne smemo da dozvolimo.

    Šta radimo ove godine?

    Organizujemo drugu po redu, konferenciju: ”Velika uloga akademske zajednice u stvaranju podsticaijnijeg okruženja za razvoj mladih i društva u celini” sa ciljem da još bolje povežemo i približimo one koji se bore za bolje uslove i mogućnosti svoje male ali značajne ciljne grupe studenata i pokažemo da se u stvari svi borimo za isti cilj i da ta borba treba da bude prepoznatija kroz veću medijsku i institucionalnu pažnju ali i za bolje uslove za rad, a to podrazumeva:

    • dvosmernu komunikaciju sa institucijama
    • sluh za proaktivne, a nestranačke inicijative
    • dobijanje sredstava na konkursima redovnim putem a ne partijskim posredovanjem i uslovljavanjima
    • učešće u donošenju odluka po pitanjima od značaja za mlade
    • učešće u procesima modernizacije visokog obrazovanja
    • učešće u unapređenju procesa osiguranja kvaliteta obrazovanja itd.

    Pročitajte više OVDE.

     

    Takođe, ove godine, 17 novembra, zajedno sa studentima, akademicima i onima koji pružaju podršku obrazovanju širom sveta, svet je ujedinjen pod zajedničkom parolom:

    #FinansirajteNasuBUDUCNOST

    Pridružite nam se i dignite glas protiv komercijalizacije obrazovanja, dadžbina, koje idu u nedogled, i merama štednje u obrazovanju. Ističemo da ove pretnje štete kvalitetu našeg obrazovanja, čineći ga manje inkluzivnim i pogoršava naše demokratsko učešće.

    • Uključi se deljenjem svoje fotografije sa odštampanim/napisanim:

    • Uključite prijatelje i kolege!

  • Tribina – Studentsko organizovanje: Stanje i perspektive

    U Skupštini AP Vojvodine okupili su se danas predstavnici pokrajinskih organa, Univerziteta u Novom Sadu, kao i predstavnici studentskih organizacija. Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin, obratio se učesnicima rečima da su upravo oni stub i oslonac društva, a da je studentski aktivizam vid kreiranja društvene budućnosti.

    Cilj tribine, koja će biti samo jedan u nizu skupova studenata Univerziteta u Novom Sadu je prevashodno podizanje kapaciteta sindikalnih i strukovnih studentskih organizacija i studentskih glasila, zarad postizanja samoodrživog i funkcionalnog studentskog aktivizma na nivou Univerziteta i Pokrajine.
    Potpredsednik Pokrajinske vlade Miroslav Vasin je naveo da su razgovori o stepenu organizovanja studenata i njihovom aktivizmu veoma značajni za same studentske organizacije, jer su katalizator društvenih procesa i mesto gde se kreiraju društvene vrednosti.

    „Kroz sve istorijske cikluse na ovim prostorima studentske organizacije su bile one koje su pokretači i ,,lakmus“, jer su analizirale društvene tokove i događaje, te često pokretale procese koji su imali za cilj promene postojećeg stanja. Ipak, danas su studentske organizacije pasivnije, te je naš cilj da ih podstaknemo da o tome razgovaraju i pronađu sopstveno mesto u društvu. Snažne studentske organizacije i uključivanje studenata u sve tokove može doprineti boljoj kontroli sistema vrednosti društva. Školovanje ne oblikuje pojedinca samo kao stručnjaka, već i kao čoveka, studente kao ljude, koji će preuzeti upravljanje društvom“, rekao je Vasin.

    Predstavnicima studentskih organizacija obratio se i pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj Vladimir Pavlov, kao i organizatori tribine – Nikola Srdić, predsednik Studentske unije Srbije i potpredsednik Unije studentskih organizacija Univerziteta u Novom Sadu, Ivan Stanić, predsednik Saveza studenata UNS i Igor Salak ispred udruženja doktoranata.

    Kao predstavnik studentskih organizacija više od jedne decenije, pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj Vladimir Pavlov je istakao da se ideja za organizovanje tribine izrodila iz razgovora sa studentskim organizacijama, predstavnicima Pokrajinske vlade i Rektorata UNS-a, jer je studentski aktivizam na nižem nivou nego što je bio slučaj: ,,Potrebno je otvoreno govoriti o razlozima za nedostatak studentskog aktivizma, bilo da je reč o donetim zakonima, ili pak drugim razlozima. Prvi koraci koji se naprave nakon studiranja imaju osnovu u studentskom organizovanju, jer tu naučite kako da se ophodite prema ljudima, organizujete i pišete projekte“, rekao je Pavlov, izrazivši nadu u poboljšanje studentskog aktivizma, te da će aktivnije učestvovati u definisanju i otklanjanju društvenih problema.

    Organizatori motivišu i podstiču učesnike na socijalno odgovoran aktivizam promovisanjem i afirmacijom pozitivnog sistema vrednosti, produktivne interakcije akademske i lokalne zajednice, utičući, pritom, i na poboljšanje studentskog standarda i kvaliteta studiranja u AP Vojvodini.

    Nikola Srdić predsednik Studentske unije Srbije i potpredsednik Unije studentskih organizacija Univerziteta u Novom Sadu poziva svoje kolege da rade u tišini, dodajući da su njihove ideje njihova buka: ,,Studentske organizacije su danas u nezavidnom položaju. Ne postoji zakonski okvir koji omogućuje bolji položaj. Ipak, zajedničkim snagama i nastupom možemo da postignemo bolji efekat svih pojedinačnih aktivnosti koje sprovodimo, budući da nam je cilj isti. Potrebno je studentima omogućiti adekvatan pristup njihovim pravima, kako bi ih ostvarili“, rekao je Srdić, ističući da tribinom u žižu interesovanja stavljaju timski rad i sinergijski efekat, kako bi unapredili kapacitete pojedinačnih lokalnih i krovnih univerzitetskih studentskih organizacija.

    U okviru današnje tribine najavljen je trening ,,Podizanje kapaciteta studentskih organizacija“, radionica pod nazivom ,,Sprega akademske zajednice i lokalne zajednice“ i ”izradnja” Omladinskog kreativnog centra od strane studentskih i omladinskih udruženja iz Novog Sada.

  • Međunarodni dan studenata

    Ovaj skup je organizovala Unija studentskih organizacija u Novom Sadu, a predstavilo se 15 aktivnih organizacija. Neformalno obrazovanje, projekti, aktivizam, stručne prakse i volontiranje samo su deo aktivnosti koje novosadske studentske organizacije nude studentima. 

    Na Novosadskom univerzitetu studira 59.800 studenata, a svega jedan odsto njih je aktivno u svojim sredinama, dok je i dalje vrlo mali procenat onih koji makar jednom mesečno negde volontiraju.

    Predstavnik Unije studentskih organizacija Nikola Srdić kaže da samim tim studenti nemaju kapacitet za bilo kakve promene, ali da željno iščekuju neki bunt.

    “Studentskim protestom se može nešto postići, ali koji su efekti toga? Bunt tog tipa je poslednje sredstvo kojim bi studenti trebalo da se koriste. Pre toga bi  trebalo da iscrpe sva druga sredstva. Moraju biti samokritični nastrojeni, a ne samo kritizerski. Neka budu aktivno uključeni u svoje školovanje i rešavanje problema”, izričit je Srdić.

    Iako su neki kao rešenje videli protest i bučno podizanje adrenalina intezivnom demagogijom, mnogi i dalje ne znaju da se upravo preko angažovanja u ovim organizacijama mogu baviti i standardom obrazovanja i konkretnim promenama koje ”toliko” žele.

    Student ombudsman Lazar Ćosić skreće pažnju na slučaj da studenti i dalje najradije ćute kada je reč o borbi za njihova prava, ali da je srećan što osim birokratskih problema, ređe nailazi na konkrektnu povredu prava studenata kao što je diskriminacija.

    “Studenti su generalno zadovoljni što se tiče njihovih prava na univerzitetu. Ono na šta se najčešće žale jeste broj rokova i nastavne aktivnosti što opet rešavaju studenti prodekani. Meni je drago što ja nemam mnogo posla jer se zaista nadam da je sve onako kako treba da bude”, rekao je novoizabrani student ombudsman.

    On uviđa da studentima nedostaje ozbiljnosti i anažovanosti podjednako, ali im poručuje da iskoriste hrabrost u rešavanju problema u svom školovanju na pravi način.

    Na ovom skupu, najavljen je i prvi projekat sprege akademske i lokalne zajednice u vidu Omladinskog kreativnog centra, koji će predstavljati ”sabirni centar” za ambiciozne i kreativne mlade intelektualce, koji ne žele da sede skrštenih ruku i da čekaju da se nešto desi već će biti i sami nosioci promena u svom kvartu, lokalnoj zajednici, na svom fakultetu i dr. Ovaj centar će takođe predstavljati infrastrukturni resurs za sva ona studentska i druga omladinska udruženja koji nemaju mogućnost korišćenja nikakvih prostornih kapaciteta za svoj kreativan rad već se skupljaju po stanovima, domovima i kafićima.

    Internacionalni dan studenata se u svetu obeležava kao simbol borbe za demokratiju i obrazovanje, ali i sećanje na 17. novembar 1939. godine kada su nacisti pogubili 20 čehoslovačkih studenata.  Više od 1.200 studenata tada je odvedeno u koncentracione logore, a domovi i Univerzitet pretvoreni u kasarne.

    Nataša Šaru, Oradio

  • Studentski vodič v2 – Društvena mreža

    Daleko poznati studentski servis ”Studentski vodič” dobio je novu formu i nove opcije.

    Uz veoma raznovrsne sadržaje, Studentski vodič ima nove mogućnosti! Naime, radi se o mogućnosti pravljenja CV-a i o društvenoj mreži, koja je predviđena da povezuje aktivne mlade (studente)  sličnih interesovanja.

    Pored unapređene funkcionalnosti, sajt je pristupačniji slabovidim osobama jer ima opciju da se uveća tekst.

  • Omladinski forum Vlasina

    Ovako je bilo na omladinskom Forumu Vlasina, u suorganizaciji Studentske unije, a u okviru projekta Podizanja kapaciteta studentskih lidera 2015. Fokus događaja je bio na umrežavanju, edukaciji i rekreaciji mladih. Radujemo se održavanju foruma sledećeg leta!

  • Internacionalni dan mladih

    Studentska unija je obeležila još jedan dan mladih sa jednom od aktivnosti promocije zdravih stilova života i vrednosti za koje se, kao pokret svesnih i angažovanih mladih, zalažemo.

    Kroz akciju ”Taguj se”, a motivisani kampanjom NO HATE SPEECH MOVEMENT, čije vrednosti delimo, puštali smo posetioce manifestacije da ”glasaju” za pruke/vrednosti koje su im bliske.

    Nekima je, naravno, bilo teško da se opredele za jednu ali to smo namerno postavili kao uslov wink emoticon

    Kako izgleda naša lista ”NE MRŽNJI”
    ============================

    Za razliku od Sajma omladinskog turizma (Youth Fair), Ovaj put je pobedio zvanični slogan kampanje kandidature Novog Sada za evropsku prestonicu mladih ”Live Life!”.

    Čovečnost, je aktivan odnos prema ljudskim vrednostima, a posebno prema drugim ljudima. Čovečnost je poznatija kao Humanost i posebno znači brigu prema ljudima koji nisu u mogučnosti da zadovolje svoje osnovne ljudske potrebe. Veliko nam je zadovoljstvo što naše društvo ceni i poseduje ovu karakteristiku te mesto vice pobednika zauzima upravo ”HUMANOST”, a treće mesto dele ”ŽIVOT JE LEP” i ”TI MENJAŠ SVET”!

    Štand Studentske unije, posetili su i Vanja Udovičić, ministar omladine i sporta, pomoćnica ministra za omladinu Snežana Klašnja i gradonačelnik Grada Novog Sada, Miloš Vučević koji su iskazali poštovanje i podršku za aktivnosti koje Studentska unija sprovodi i čak pismeno podržali Inicijativu za pokretanje Omladinskog Форум Власина, čiji je Studentska unija suorganizator, a koji će se održati 24-31 avgusta 2015.

  • 15iEXIT

    Petnaesti rođendan Najboljeg evropskog muzičkog festivala, proslavljen je kako to dolikuje!

    Pored 4 panel diskusije, održana je svečana konferencija povodom potpisivanja memoranduma o saradnju pet gradova u oblasti kreativnih industrija i turizma između Exit festivala, grada domaćina Novog Sada, gradova pobratima Budve i Temišvara, Banja Luke i Grada Beograda.

    Učešće na EXIT Festivalu, koji je posledica aktivizma Studentske unije, je umnogome doprinelu umrežavanju sa kolegama iz drugih zemalja i učvršćivanju saradnje sa kolegama iz Srbije i regiona.

  • Sajam omladinskog turizma

    Studentska unija je svojim učešćem dala doprinos realizaciji još jednog regionalnog sajma omladinskog turizma “Youth Fair“ Akcija “Taguj se“ je sprovedena kao svojevrsan vid anketiranja, prijemčiv omladinskoj populaciji.

    Odlično smo se družili!

    Svojim izborom, učesnici akcije glasauj za najdominantniju misao. Zaista smo verovali da uvek pobeđuje ljubav ali ovaj put deljenje (SHARE) zauzima prvo mesto. Traženje posla je druga najdominantnija misao, dok je hash tag LJUBAV na trećem mestu.

    Sve u svemu, došli smo do jednog lepog zaključka, a to je da su prave vrednosti u samom vrhu vrednosnog sistema među omladinom koja je posetila Youth Fair!

    Takođe jedan od jakih utisaka sa događa je da značajno veliki broj studenata misli da praktično iskustvo koje dobijamo na fakultetima nije adekvatno.

    Regionalni sajam omladinskog turizma

    Regionalni sajam omladinskog turizma, YOUTH FAIR okuplja najatraktivnije omladinske destinacije Balkana (kao i festivale, klubove, centre za ekstremne sportove i mnoge druge neotkrivene atrakcije regiona), turističke organizacije i turističke agencije koje se bave promocijom omladinskog turizma kao i nevladine organizacije koje se bave regionalnim povezivanjem mladih na području Zapadnog Balkana. Cilj sajma je da se kroz zajedničku regionalnu inicijativu Balkan pozicionira kao jedna od najatraktivnijih destinacija za mlade na svetu. Omladinski turizam, koji na globalnom nivou prihoduje više od 100 milijardi evra godišnje, predstavlja veliki potencijal za sve države regiona Zapadnog Balkana, a ovakvom međusobnom promocijom i udruživanjem može se postići maksimalan učinak za svaku državu ponaosob.